Moda na detailing

Czy nastała moda na car detailing?

Z pokolenia na pokolenia, z roku na rok, a nawet z dnia na dzień stajemy się coraz bardziej świadomi. To nie dotyczy tylko świata motoryzacji, ale całego naszego życia. Coś, co kiedyś było modne, dziś może być szkodliwe. Nasz umysł zasypywany wciąż nowymi informacjami musi je przesiać i podjąć właściwą decyzję. Dlaczego auto detailing stał się modny?

Marketingowcy wiedzą co robić, abyśmy uwierzyli w magiczną moc produktów. Jednak dla nas najważniejsza jest świadomość, która wynika z przeprowadzonych badań i licznych testów. Slogan reklamowy ma moc niczym Dart Vader ze Star Wars, natomiast my musimy wykazać się mądrością Yody i wybrać jasną stronę mocy. Dlaczego? Rynek zasypywany jest produktami które działają lepiej na reklamie i obrazkach niż faktycznie. Dlatego warto wszystko dobrze analizować lub dzwonić i pytać detailerów co sądzą o konkretnych produktach.

Co zrobić, żeby świadomie dbać o samochód?

Trzeba mieć odpowiednią wiedzę, umiejętności i oczywiście środki. Car detailing to wieloetapowy, żmudny proces czyszczenia i renowacji samochodu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, a wszystko po to, by jego wygląd był pełen blasku.

Auto detailing to czasochłonne procesy.

Co to znaczy? Jeśli jakiś proces jest wieloetapowy, to znaczy, że jest czasochłonny. W auto detailingu nie da się iść na skróty (choć niektórzy to robią). Napiszę coś, w co będzie wam trudno uwierzyć, chociaż mam nadzieję, że jeśli to czytasz to masz świadomość tego co nadal dzieje się w tej branży. Szybka akcja, polerka w dłoń, pełna moc maszyny, trzy godziny i auto gotowe- na pierwszy rzut oka lśni. Klient zadowolony. Efekt WOW. Za kilka dni, tygodni właściciel auta jest w szoku, bo lakier rysuje się od samego patrzenia, rysy wracają, blask zanika…jak to możliwe? Niestety, to efekt niewłaściwego polerowania.

Gdy liczy się czas, a czas to pieniądz, wiele firm idzie na skróty! Skąd to wiem? Na przestrzeni ostatnich lat studia car detailingu otwierały się jak grzyby po deszczu. Część z nich nie przetrwała. Jeszcze 2 lata temu zwykła myjnia, dziś ma nowy szyld — auto detailing, również na naszym terenie, ale nie każdy kucharz jest Magdą Gessler, nie każdy kierowca Robertem Kubicą. Pisałem o tym nieco więcej w temacie o pseudo detailingu.

Wiedza i doświadczenie detailera

Aby osiągnąć cel trzeba wiedzieć jak polerować, jakich past używać i na jakich maszynach pracować. Wybór gąbek czy futer to bardzo indywidualna sprawa. Stara szkoła polerska odchodzi do lamusa. Coś, co kiedyś było OK, dziś już nie jest. W tej dziedzinie nieustanny rozwój jest na porządku dziennym, wciąż powstają nowe maszyny, pasty, a i lakiery samochodowe są inne niż kiedyś. Zatem czy można dać jeden schemat postępowania w przypadku polerowania samochodu? NIE! Liczą się wiedza oraz doświadczenie.

Więcej na temat polerowania lakieru przeczytasz w naszym artykule.

Dlaczego auto detailing stał się modny?

Dzisiaj dla wielu ludzi auto detailing staje się czymś ważnym, ponieważ samochód staje się naszą wizytówką, szczególnie dla ludzi związanych z biznesem. To też super usługa dla osób, które kochają po prostu dbać o samochody. Kiedyś nie zwracano tak uwagi na stan auta. Jednak dostęp do technologii z zachodu zmienił sytuację. Zaczęto sprowadzać produkty i maszyny. Pokazano jakie efekty można uzyskać. Aż w końcu internet. Pokazywanie efektów w mediach przyczyniło się do powolnego wzrostu popularności tych zabiegów. Wielu podchwyciło pomysł i tak w Polsce rozwinął się biznes który można znaleźć w każdym mieście. I nawet na wsi.

Co jeszcze się przyczyniło? Rozwój motoryzacji. Już nie każdy traktuje auto jak pojazd do poruszania się. Zaprojektowano i wyprodukowano wiele wspaniałych samochodów, wiele zabawek, aut klasycznych i sportowych, wyjątkowych, które warto posiadać, trzymać latami. No i naturalnie pielęgnować aby zachować idealny stan. Społeczeństwo się bogaci, realizuje marzenia, spełnia zachcianki. Nic więc dziwnego że posiadanie auta to za mało. Dla ducha chcemy czegoś więcej.

Car Detailing jest tak mocno rozwinięty że często to właśnie on zastępuje kapitalne remonty aut. Chociażby renowacja tapicerki skórzanej. Kiedyś jedynym wyjściem była wymiana poszycia. Dzisiaj skórę można naprawić bez jej wymiany. Kiedyś trzeba było lakierować całe element gdy były głębokie rysy. Teraz można naprawić lakier punktowo. Wszystko w trosce o koszty i zachowanie oryginalność elementów. Nic więc dziwnego że coraz więcej osób korzysta z usług auto detailingu.

Setki godzin przy jednym aucie? To zadanie tylko dla cierpliwych pasjonatów. Czyli dla mnie. Masz pytania dotyczące tego artykułu? Uwagi? Może się ze mną nie zgadzasz. Zapraszam do kontaktu.

Moda na detailing

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry