Hydrofobowość – co to takiego?

Hydrofobowość

Hydrofobowość to w skrócie nic innego jak zdolność do odpychania cząsteczek wody. Jest to o tyle ciekawa właściwość, że pozwala ona na utrzymanie powierzchni w czystości i zapobiega jej niszczeniu. Ponieważ o ile woda w wielu przypadkach jest nam niezbędna do funkcjonowania, to może także okazać się naszym wrogiem. Pamiętajmy, że H20 jest choćby składnikiem kwaśnych deszczy, o których destrukcyjnym działaniu każdy słyszał, a pojazdy nieustannie pozostają narażone na to zjawisko, chociaż w Polsce to rzadkość. Wszyscy również znamy sytuację, kiedy piękna tapicerka samochodowa została zalana przez napój, który pozostawił brzydką i trudną do usunięcia plamę. Wiele można by jeszcze mnożyć przykładów, które obrazują fakt, jak woda (szczególnie ta twarda) oraz inne ciecze oparte na niej niekorzystnie wpływają na wygląd przysłowiowych czterech kółek.

Powłoki hydrofobowe na samochód

Na szczęście na rynku mamy spory wybór świetnej jakości środków, które nadają zabezpieczonym elementom właściwości hydrofobowe, przy tym posiadają na tyle zaawansowaną formułę, iż chronią również przed działaniem promieni UV czy innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Zaaplikowane na lakier sprawiają, że dłużej pozostaje on w świetnej kondycji, nie straszna mu korozja, ani uporczywy brud czy też zimowe przymrozki. Charakteryzują się one także pozostawianiem śliskiej warstwy, która tworzy skuteczną barierę przed przyleganiem owadów, soków z drzew, czy innych uporczywych substancji. Ale oczywiście nie w 100%. Mycie samochodu stanie się o wiele szybszą i łatwiejszą czynnością. Ponadto nie będziemy musieli robić tego tak często jak dotychczas. Równie świetną ich cechą jest także niebywały połysk, który pozostawiają na karoserii.

W przypadku tapicerki także będzie ona znacznie mniej się brudzić, a rozlaną kawę wystarczy zetrzeć ściereczką, by nie było żadnych śladów tego drobnego wypadku.

Hydrofobowa może stać się również powierzchnia szyb, za sprawą tzw. 'niewidzialnej wycieraczki’, która sprawia, że już przy 60 km/h woda swobodnie spływa i nie utrudnia nam widoczności. Używanie wycieraczek staje się wówczas zbędne. Podobnie jak w przypadku karoserii, także tutaj ograniczymy problem z zaschniętymi resztkami owadów itp.

Biorąc pod uwagę nasze doświadczenie przy używaniu wielu rożnych produktów najlepszym rozwiązaniem będą produkty Titan Coatings. Jednak dostępne są tylko u profesjonalistów, m.in. u mnie. Jest oczywiście bardzo dużo innych produktów które zapewnią nam powyższe działanie i są dostępne dla każdego.

Hydrofobowość – co to takiego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry