Jak pielęgnować tapicerkę skórzaną?

Tapicerka skórzana – jak odpowiednio ją pielęgnować?

Skórzana tapicerka w samochodzie to niewątpliwie pewien synonim luksusu. Sprawia, że wnętrze nabiera wyjątkowego, niepodrabialnego charakteru, nadaje mu klasy. Jest jednak pewien warunek – należy o nią  szczególnie dbać, aby długo cieszyła swymi wyjątkowymi właściwościami estetycznymi.

pielęgnacja skóry w samochodzie

Pielęgnacja skóry to niezmiernie istotna kwestia przy jej eksploatacji, jednak wbrew pozorom jest to zajęcie dosyć łatwe, jeśli tylko wiemy, jak to odpowiednio robić i używamy właściwych  produktów. Warto tutaj wspomnieć, że każda skóra pokryta jest farbą, pod którą to znajduje się powłoka, chroniąca wierzchnią warstwę materiału przed promieniowaniem UV, wilgocią, czy też zmianami temperatury. Niegdyś składnikami takiej powłoki były środki roślinne, natomiast obecnie od wielu lat popularne jest garbowanie chromowe.

Zazwyczaj w pierwszej kolejności należy zacząć od wyczyszczenia odkurzonej wcześniej powierzchni. Świetnie sprawdzi się tutaj produkt o nazwie Soft Cleaner od firmy Colourlock. Nie tylko doskonale czyści, lecz również sprawia, że zabrudzenia, które rozpuszcza, nie wnikają ponownie w materiał. Do walki z bardziej uporczywymi zabrudzeniami polecamy Power Cleaner lub DeepCleanerF Leather Ottimo – szybko i skutecznie rozbija cząsteczki brudu, który później wystarczy jedynie wytrzeć. Można w tym przypadku zastosować również inny produkt od Colourlock, a mianowicie Strong Cleaner. Niezależnie od zastosowanego środka, czyszcząc skórę, ważne jest, aby robić to fragmentarycznie i dokładnie. Zabieg dobrze jest powtarzać co 6 miesięcy z użyciem delikatnych produktów. Codziennie zabrudzenia usuwamy za pomocą specjalnej chusteczki od Colourlock, która zapakowana w poręczne opakowanie, powinna znaleźć miejsce w każdym samochodzie. Po mocniejszą chemię sięgamy tylko w ostateczności.

Następnie możemy przejść do meritum, czyli pielęgnacji. Środki do tego przeznaczone mają na celu przede wszystkim nawilżyć skórę oraz tworzyć ochronę przed promieniami UV, wodą, wnikaniem zabrudzeń i innymi szkodliwymi czynnikami. Produktami godnymi uwagi w tej kategorii są odżywki marki Leather Ottimo – Leather Protect. Wzorowo spełnia warunki dobrego środka do pielęgnacji, a ponadto pozostawia przyjemny zapach prawdziwej skóry. Podobny i równie skuteczny produkt oferuje Colourlock, a mianowicie Leder Protector. Dobrym pomysłem okazuje się także użycie Leder Versieglung, który wykazuje zarówno właściwości ochronne, jak i konserwujące, a w szczególności rewelacyjnie zapobiega farbowaniu skóry np. w kontakcie z odzieżą.

Co będzie jeśli zaniedbamy kwestię pielęgnacji skór? Skóra będzie sztywna, bardziej podatna na przetarcia i pęknięcia, w najgorszych przypadkach zrobi się bardzo twarda i strukturalna. I w tym ostatnim przypadku bardzo trudno o przywrócenie poprzedniego stanu, często niemożliwe a na pewno bardzo kosztowne.

Wszystkie produkty aplikować w zależności od potrzeb co 3 do 6 miesięcy. Nie należy przesadzać z ilością odżywki, ponieważ samo jej regularne stosowanie zapewnia najlepsze efekty.

Jeśli chcesz żebyśmy zadbali o tapicerką skórzaną w Twoim samochodzie, to zapraszam serdecznie do mnie, gdzie z przyjemnością zrobię to za Was!

konsewacja tapicerki skórzanej
Jak pielęgnować tapicerkę skórzaną?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry