Alacantara – czyszczenie i pielęgnacja

Jak we właściwy sposób zadbać o Alcantarę?

Coraz częściej w samochodach mamy do czynienia z tapicerką wykonaną częściowo, bądź też w całości z Alcantary*. Nic dziwnego, ponieważ materiał ten prezentuje się równie dobrze jak skóra, jest przyjemny w dotyku, a przy odpowiedniej pielęgnacji bardzo wytrzymały i rzadko ulega blaknięciu. Ponadto przy produkcji Alcantary nie cierpi żadne zwierzątko.

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które pozwolą Wam na długo cieszyć się właściwościami tapicerki tego typu.

Pielęgnacja na co dzień

Od czasu do czasu warto delikatnie przetrzeć Alcantarę białą szmatką zwilżoną czystą, ciepłą lecz nie gorącą wodą. Nie trzemy mocno powierzchni oraz unikamy przemoczenia tapicerki. Regularnie płuczemy ściereczkę, by nie wcierać brudu, a w razie potrzeby wymieniamy ją na nową. Unikamy kolorowych szmatek, które mogłyby zafarbować materiał. Nie stosujemy również czyszczenia z użyciem pary. Po skończonej pracy czekamy cierpliwie, aż Alcantara spokojnie i samoistnie wyschnie.

Zabrudzenia

Elementy tapicerki wykonane z Alcantary, które da się zdjąć, możemy wyprać w pralce w temperaturze 30oC przy użyciu delikatnego detergentu. Pierzemy oczywiście wyłącznie Alcantarę, nie łącząc jej np. z ubraniami.  Wyłączamy natomiast  opcję wirowania. Wszelkie rzepy czy też inne wszyte elementy zabezpieczamy, by nie doprowadziły one do zmechacenia pozostałej części materiału. Suszymy w przewiewnym miejscu, w żadnym wypadku nie na słońcu czy też kaloryferze. Mocno wymięty materiał możemy wyprasować, przykrywając go bawełnianą tkaniną i nagrzewając żelazko do 110oC.

Na zaplamienia trudnymi substancjami jak wino, krew, czekolada, lody itp. należy reagować jak najszybciej. Zaraz po powstaniu zabrudzenia najlepiej w jego miejsce przyłożyć czystą chusteczkę, która wsiąknie większość płynu. W żadnym wypadku nie pocierać. Gęste substancje typu jogurt najpierw zbieramy np. przy pomocy łyżeczki. Następnie, by pozbyć się resztek plam, postępujemy jak opisano powyżej(do plam z krwi najlepiej użyć chłodnej wody), a następnie sięgamy np. po płyn do czyszczenia Alcantary marki Colurlock i postępujemy ściśle ze wskazówkami producenta.

Lżejsze zabrudzenia również usuniemy przy użyciu środka od Colurlock. Zatem warto zaopatrzyć się w ten dość uniwersalny produkt. Przed przystąpieniem do pracy dokładnie odkurzamy Alcantarę, a następnie przeczesujemy delikatną szczotką. Produkt aplikujemy na szczotkę, a przy jej pomocy przenosimy go równomiernymi ruchami na niewielką powierzchnię. Sam proces czyszczenia wykonujemy ruchami kolistymi z umiarkowanym naciskiem. Resztki produktu zbieramy ściereczką zwilżoną wodą, dbając by zawsze była ona czysta. Ostatnim krokiem jest ponowne przeczesanie materiału oraz pozostawienie do samoistnego wyschnięcia.

Na przyszłość warto zabezpieczyć materiał przed ponownymi zabrudzeniami i sięgnąć po środek do impregnacji Alcantary.

 

Jeśli natomiast nie macie czasu na samodzielne czyszczenie tapicerki, bądź nie czujecie się pewnie w tego typu czynnościach, zapraszam serdecznie do mnie, gdzie z przyjemnością zrobię to za Was!

Alacantara – czyszczenie i pielęgnacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry