Jak zadbać i myć felgi?
Koła to ten element pojazdu, który dosyć ciężko jest utrzymać w czystości. Tak naprawdę to one mają największą styczność z najgorszymi zabrudzeniami – błoto, pył drogowy, smoła oraz wyjątkowo uciążliwe osady metaliczne. Jednocześnie brudne felgi i opony skutecznie psują ogólny wygląd samochodu. Jak zatem oszczędzić sobie czasu, dbając o tę niezwykle ważną część auta, osiągając przy tym świetne efekty? Cała tajemnica tkwi oczywiście w odpowiednim doborze kosmetyków oraz kilku trikach, które przedstawię Wam poniżej.
Wielkie porządki
Jeśli Ty, bądź poprzedni właściciel samochodu, nie przywiązywaliście większej uwagi do gruntownej pielęgnacji kół, będzie czekało Cię troszkę pracy, której efekty jednak zaprocentują w przyszłości – z pewnością skrócą oraz ułatwią bieżącą pielęgnację.
Należy zacząć od odkręcenia kół, tak abyśmy mieli swobodny dostęp do wszelkich zakamarków, czyszcząc felgi, opony, nadkola i ich okolice. Najlepiej pracujmy na każdym kole z osobna, zaczynając od spryskania felgi (z zewnątrz oraz wewnątrz) środkiem przeznaczonym do tego typu powierzchni np. Red Dewheel z CleanTech. Przed przystąpieniem do pracy należy koniecznie zapoznać się z treścią ulotki produktu i sprawdzić, czy dany specyfik przeznaczony jest do naszego rodzaju felg. Pamiętamy również o tym, aby produkt aplikować na wystudzone felgi. Opornych zabrudzeń pozbywamy się przy użyciu szczotki i pędzelka. W przypadku felg sięgnijmy po tę o stosunkowo miękkim włosiu, która nie przyczyni się do powstania zarysowań. Smołę, która jest szczególnie ciężkim wrogiem, usuwamy z pomocą produkty typu tar&glue remover. Pozostałości gumy i kleju po odważnikach najłatwiej usuniemy dzięki Chu-sol. Gdy te rozwiązania nie pomogą sięgamy po produkty kwasowe np. Clean Wheel z CleanTech. Czyste felgi zazwyczaj warto jeszcze wypolerować. W przypadku większych zanieczyszczeń może być wymagana regeneracja felg.
Samo polerowanie możemy wykonać ręcznie z użyciem dobrego aplikatora wykonując koliste ruchy lub używając specjalnych zestawów do tego przeznaczonych. Aby praca nie poszła na marne, na koniec nakładamy wosk, który nie tylko zabezpieczy felgi przed szybkim łapaniem brudu, lecz ponadto podkreśli ich blask. Niezłe rezultaty da w tym przypadku Finish Kare 1000P Hi-Temp Paste Wax lub bardziej znany Chemical Guys Wheel Guard Najlepsze, zaskakująco trwałe efekty zapewnią jednak powłoki ceramiczne. Dzięki zabezpieczeniu felg powłoką utrzymanie felg w czystości będzie bardzo proste i nie będzie wymagało częstego używania specjalistycznej chemii. Warto pamiętać że woski na felgach utrzymują się kilka miesięcy. Kontakt z chemią na bezdotykowych myjniach może ten okres skrócić.
Z czyszczeniem nadkoli i opon, radę da sobie produkt typu APC, którego działanie możemy wspomóc szczotką, bądź w drobnych zakamarkach pędzelkiem. Na oczyszczone nadkola dobrze będzie nałożyć dressing do plastików zewnętrznych, a opony pokryć środkiem podkreślającym ich czerń. Przy nadkolach znowu rewelacyjnym pomysłem będzie aplikacja powłoki ceramicznej. Wystarczy później z powrotem przykręcić koła i cieszyć się ich świetnym wyglądem.
Dobre efekty przy niewielkim nakładzie pracy
Jeśli odpowiednio zajęliśmy się gruntownym czyszczeniem kół, bieżąca pielęgnacja nie powinna sprawić nam żadnych problemów. Raz w miesiącu powinniśmy spryskać felgi deironizerem. Systematyczne dbanie o koła sprawi, że po spłukaniu ich wodą pod ciśnieniem, możemy zastosować szampon, którego używamy do mycia nadwozia oraz z pomocą szczotek czy pędzli. Pamiętajmy natomiast, że używając rękawicy czy też gąbki z mikrofibry, nie używać tej samej zarówno do opon, jak i pozostałych elementów, by nie przenosić brudu. Sprawę ułatwi wiadro z separatorem. Na czyste i suche opony oraz nadkola aplikujemy dressing, felgi co jakiś czas pokrywamy świeżą warstwą wosku. Felgi z powłoką konserwujemy dzięki QD do powłok. Jak już wspominaliśmy w punkcie pierwszym, jeszcze lepszym pomysłem będzie nałożenie powłoki ceramicznej, o ile oczywiście nie zrobiliśmy tego wcześniej. Powłoka często wytrzymuje 2 lata.
Na koniec tradycyjnie przypomnę Wam, aby wszelkich produktów używać wyłącznie zgodnie z zaleceniem producenta, wcześniej wykonując próbę w niewidocznym miejscu – inaczej może być wymagana naprawa felg.
Poczytaj o powłokach ceramicznych, które gorąco polecamy jako idealne zabezpieczenie wszelkich powierzchni.